Реставрація старовинних книг: як продовжити життя і підвищити цінність

Реставрація старовинних книг — це, як відвідини лікаря для людини, адже книгу без перебільшення можна порівняти із живим створінням. Їй властиво народитися, жити і померти. Але і серед книг трапляються довгожителі. І цими довгожителями є старовинні книги. Але час безжальний до всіх однаково, і зміна епох та власників дається взнаки, а, отже, і старовинним книгам доводиться поправляти своє здоров'я та зовнішній вигляд.

Реставрація старовинних книг — це важливий елемент продовження їхнього життя та підвищення цінності. Однак усе це стає неможливим за відсутності професійного, грамотного та досвідченого фахівця-реставратора. А тому якщо ви — власник старовинної книги, яка потребує серйозного «лікування», радимо звернутися до надійних і перевірених спеціалістів, бо лише за цієї умови реставрація старовинних книг буде ефективною та корисною.

Завдяки праці вмілого реставратора у старовинних книгах зрощують розірвані сторінки, відновлюють старі обкладинки, відмивають пожовклий від часу папір або гравюри, заповнюють незначні втрати.

На практиці реставрацією старовинних книг у палітурці та в обкладинці повинні займатися різні фахівці. Палітурки — це справа рук палітурників, а от обкладинками займаються листовики.

У чому ж різниця між палітуркою та обкладинкою? Все просто! Палітурки бувають видавничими та виготовленими за бажанням власника. Палітурки старовинних книг за своєю конструкцією можуть бути напівшкіряними, суцільношкіряними та коленкоровими. А от серед книг в обкладинках такого поділу немає, тому що обкладинка може бути лише видавничою і становить невід'ємну частину книги. Саме тому обкладинку майже завжди реставрують, а щодо палітурки, то тут реставратор може прийняти рішення про заміну палітурки на нову.

Однак де відшукати досвідченого реставратора старовинних книг в епоху електронних технологій? Сьогодні такі люди працюють переважно у музеях та великих бібліотеках. Всі інші — приватні майстри, досвід та вміння яких важко перевірити.

Основні вимоги до вибору реставратора старовинних книг:

- наявність спеціальної освіти;

- наявність зразків виконаних ним робіт;

- наявність матеріальної бази і спеціального обладнання.

Якщо ви все ж вирішили зайнятися реставрацією старовинної книги, добре зважте, чи результат реставрації оправдає себе і не порушить первозданність та автентичність видання. Особливо ретельно слід обміркувати заміну старовинної палітурки на нову. До такого кроку вдаються лише за умови відсутності шансів зберегти стару палітурку або коли ця палітурка не має великої художньої чи історичної цінності. Змінюючи стару палітурку на нову, слід подбати про те, щоб вона максимально відповідала стилю тієї епохи, у яку книга з'явилася на світ.

Крім цього, варто розуміти, що навіть «косметична» реставрація старовинних книг є недешевим задоволенням, адже хороших спеціалістів в Україні обмаль, і до них завжди стоїть черга. Однак вам пощастило, адже свою старовинну книгу ви можете довірити професіоналам із досвідом роботи, які належать до команди реставраційно-палітурної майстерні «ІВЛ» (Київ). Тут на вас чекає не лише відмінна якість виконаних робіт, але й приємні ціни. Звертайтеся до нас прямо зараз, зателефонувавши нашому менеджеру!